Krakowskie planty – śladem dawnych murów Krakowa

Planty jakie znane są z obecnego kształtu powstały stosunkowo niedawno, bo w latach 1822-1830. Wtedy to podjęto decyzję o założeniu ogrodów miejskich w miejscu dawnych fortyfikacji. Owe fortyfikacje to obronne mury miasta wraz z basztami, których było 49. Na zewnątrz murów usytuowana była głęboka fosa murowana oraz szeroki wał ziemny, który służył jako miejsce spacerów – podobnie jak planty dzisiejsze.

Mury otaczające miasto były dwa – zewnętrzny na wysokość około 2,5 m oraz wewnętrzny, w odległości około 10 m, znacznie wyższy – na 6-7 m. Całe miasto okalała fosa zasilana wodą z Rudawy. Wał ziemny był bardzo zaniedbany, pełen nieczystości i gruzów. Nazwa „planty” powstała od słowa „plantować”, czyli oczyszczać, wyrównywać. Bardzo długo krakowianie stosowali słowo „plantacje” na określenie nowo powstałego miejsca spacerowego. Teren zaczęto obsadzać drzewami i krzewami, zakładano także trawniki. Zbierała się tam coraz liczniej lokalna ludność, powoli doceniając wagę tego miejsca. Planty w obecnym kształcie mają 21 ha powierzchni i 4 km obwodu.

Ciekawostki:

każda z baszt zajmowana była przez inny cech krakowski, którego zadaniem była także obrona miasta. Baszty zajmowali zatem murarze, ślusarze, piekarze itd.

map_planty

kliknij na mapę, aby powiększyć


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s