Dwie wieże mariackie i legendarny „morderczy” wysiłek

Każdy, kto choć raz spojrzał na wieże Kościoła Mariackiego od razu zauważył, że nie są one równej wysokości. Wyższa (hejnalica), zwieńczona hełmem i iglicą ma 82 m wysokości, niższa (dzwonnica) – 69 metrów. Obie zostały wzniesione na planie kwadratu i obie, do pewnej wysokości, są identyczne. Wieża północna została podwyższona w roku 1478, kiedy to przykryto ją gotyckim hełmem. Od tej pory miała ona pełnić rolę strażnicy. W 1666 roku dodano także złoconą koronę. Była ona prawdopodobnie wykonana z drewna i blachy, została zniszczona przez deszcze i mrozy. Renowację wykonano w latach 1912-13 i wzmocniono konstrukcję metalowymi prętami. Całość waży ok. 350 kg.

Hełm, który nakrywa niższą wieżę powstał w późnym renesansie. Na wysokości drugiej kondygnacji wisi dzwonek, który nawoływał do modlitw za konających. Wieża ta kryje w sobie pięć dzwonów. Niektórzy złośliwi twierdzą, iż wieże są nierówne, ponieważ na wykończenie niższej zabrakło pieniędzy.

Legenda:

Według legendy wieże budowali dwaj bracia. Jeden z nich był zazdrosny o postęp prac drugiego i zasztyletował go z zazdrości, a ciało zepchnął do Wisły. Mieszkańcy i inni budowniczowie czekali na powrót majstra, ale się nie doczekali. Nikt nie wiedział, co zrobić z nieukończoną wieżą. Budowniczy bratobójca zarządził, aby wieżę ukończyć na tym poziomie, na którym się zatrzymała. Nie mógł sobie jednak poradzić z wyrzutami sumienia, przyznał się publicznie do swojego czynu, a następnie pchnął się tym samym nożem, którym zabił starszego brata i wypadł z okna wieży.

Ciekawostki:

nóż stanowiący narzędzie zbrodni wisi do dziś w jednej z bram sukiennic (tzw. krzyż sukiennic), naprzeciwko wejścia do
kościoła – na pamiątkę strasznego wydarzenia.

hejnalica jest własnością miasta, a dzwonnica własnością kościoła

podczas konserwacji korony ułożono ją na ziemi i zmieściło się w niej dwanaście osób

map_mariacki

kliknij na mapę, aby powiększyć


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s