Mezuza na krakowskim Kazimierzu

Bardzo zwyczajnym może się wydawać podłużne wgłębienie w murowanej lub drewnianej futrynie, ślad, który dostrzec może osoba spostrzegawcza. Należy zatem zaznaczyć, iż podłużne wgłębienia, których kilka spotkać można na Kazimierzu, nie są zwykłymi ubytkami w strukturze. Są ślady po mezuzach – pojemnikach mających ogromne znaczenie dla ludności żydowskiej.

Tego typu pojemniki zawierają pergamin (klaf) z odpowiednimi fragmentami Tory, które zapisać może wyłącznie uprawniony do tego sofer (pisarz gminy żydowskiej). Mezuza może być wykonana z metalu, drewna lub szkła, umieszcza się ją zawsze po prawej stronie drzwi, na 2/3 wysokości w pozycji skośnej (jest to kompromis pomiędzy zwolennikami zawieszania pionowego a zawieszania poziomego).

Pergamin sprawdza się co jakiś czas, jeśli mezuza umieszczona jest na futrynach domów prywatnych następuje to dwa razy na siedem lat, jeśli są to instytucje publiczne, sprawdzenie odbywa się raz na pięćdziesiąt lat. Mezuzę można umieścić także wewnątrz budynku, z wyjątkiem odrzwi toalet i łazienek. Żydzi przed wejściem do środka dotykają mezuzę palcami wskazującym i środkowym i przykładają je do ust. Warto też pamiętać o tym, że większość śladów po mezuzach, to pozostałość po bolesnej historii, jaka dotknęła rodzinę zmuszoną do opuszczenia swojego lokum. Na Kazimierzu ślady bądź mezuzy można spotkać np. na ul. Józefa 42 (prezentowana na zdjęciu), ul. Szerokiej 22 (ślad), ul. Kupa 18, przy restauracji Dawno temu na Kazimierzu (mezuza nowoczesna)

Ciekawostki:

w pomieszczeniu bez mezuzy można mieszkać przez 30 dni

jeśli nowymi mieszkańcami domu nie mają być Żydzi, mezuzę należy zdjąć

mapa_mezuzakliknij na mapę, aby powiększyć


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s