Ulica Szeroka i żydowskie wesele

Ulica Szeroka to jedna z ważniejszych ulic dawnego Miasta Żydowskiego, oddzielonego od miasta Kazimierza wysokimi murami. Żydzi zaczęli się tu osiedlać pod koniec XV w. w związku z dekretem wydanym przez Jana Olbrachta nakazującym im opuszczenie Krakowa. Od początku XVII wieku centrum miasta stanowiła właśnie ulica Szeroka. Znacznie wcześniej, bo jeszcze w średniowieczu, była ona centrum wsi Bawół, którą w 1340 roku włączono do Kazimierza, a która powstała prawdopodobnie w XII wieku i była położona na wyspie pomiędzy dwoma odnogami Wisły.

Według Jana Długosza powstać tu miał uniwersytet założony przez Kazimierza Wielkiego. Już na przełomie XV i XVI wieku powstała na Szerokiej synagoga zwana Starą, a pół wieku później, Synagoga Remuh.

Na uwagę zasługują też Synagoga Poppera (Mała), Cmentarz Remuh oraz mykwa – żydowska łaźnia rytualna. W XIX wieku bogatsi mieszkańcy przenieśli się do innych dzielnic, a okolice ulicy Szerokiej stały się miejscem zamieszkania biedoty. W trakcie II wojny światowej obiekty żydowskiego kultu zostały zniszczone, a Żydów przeniesiono na Podgórze.

Ciekawostki:

kamienice przy ul. Szerokiej różnią się od krakowskich bogatymi sklepieniami, nie tylko we wszystkich pomieszczeniach na parterze, ale też niekiedy na piętrze

Szeroka jest najszerszą ulicą w Krakowie

Legenda:

naprzeciwko Synagogi Remuh znajduje się ogrodzone miejsce, które kiedyś było cmentarzem. Tutaj właśnie miało miejsce żydowskie wesele, które rozpoczęło się w piątek popołudniu – żeby zdążyć przed szabatem (dniem wolnym od wszelkich działań, w całości poświęcony Bogu). Zabawa weselna przedłużyła się do późnego wieczora, nastał szabat, a weselnicy zakłócali spokój okolicy. Upomnienia rabina Mojżesza Isserlesa (który był fundatorem Synagogi Remuh) pozostały bez echa, za co weselnicy zostali srogo ukarani – wszyscy zginęli jeszcze tego samego wieczora, pogrzebano ich w zbiorowej mogile i zamurowano. Podobno, w spokojną noc na Kazimierzu (która notabene zdarza się bardzo rzadko), można usłyszeć ich jęki.

map_szeroka

kliknij na mapę, aby powiększyć


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s