Kościół św. Wojciecha – najstarszy sakralny świadek historii

Kościół św. Wojciecha jest prawdopodobnie najstarszą tego typu budowlą w Krakowie. Według tradycji   kazania głosił w nim św. Wojciech (w latach 60. ubiegłego wieku odkryto fragmenty nieznanej kamiennej budowli z X w., czyli z czasów, kiedy to św. Wojciech w Krakowie przebywał). Można zatem stwierdzić, iż kościółek ten liczy sobie ponad 1000 lat! W 1453 roku nauczał w nim św. Jan Kapistran (franciszkanin, głoszący kazania po całej Europie. Cieszyły się one olbrzymią popularnością, największe tłumy przybyły do Brescii. Aby wysłuchać Jana Kapistrana zebrało się około 126 tys. wiernych).

Architektura świątynia jest wczesnobarokowa z elementami romańskimi i późnobarokowymi dobudówkami. Kilkakrotnie ją przubudowywano, w XVII wieku mury kościoła podwyższono i dodano barokową kopułę i kaplicę błogosławionego Wincentego Kadłubka (dawniej św. Jana Nepomucena). Wiek później dobudowano zakrystię. Kościół ten nie jest parafialnym, jego kościołem macierzystym jest Kościół Mariacki (obie świątynie są zbudowane pod innym kątem niż pozostałe budowle na Rynku). W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczną kopię obrazu Matki Boskiej Większej. Kopuła jest współcześnie polichromowana przez Eugeniusza Czuhorskiego. W tęczy wisi XV-wieczny krucyfiks. Kaplica ma sklepienie kolebkowe z lunetami, znajduje się w niej obraz Kadłubka przypisywany Szymonowi Czechowiczowi.

Obecnie w jego podziemiach urządzony jest „park archeologiczny”, w którym można dowiedzieć się co nieco o historii kościoła i samego św. Wojciecha.

ciekawostka: kościół św. Wojciecha znajduje się o 2 – 2,6 metra niżej w stosunku do swojego pierwotnego położenia. Związane jest to z tym, że Rynek stopniowo podwyższano. Dawniej zatem do kościoła się wchodziło po schodkach, a teraz się po nich schodzi.

fot. natszy.pl – fotografia kraków i nie tylko


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s