Most im. Józefa Piłsudskiego

Most Piłsudskiego (od swojego wyglądu nazywany potocznie „żółwiem”) wznosi się nad częścią Wisły zwanej dawniej Zakazimierką, a później Nową Wisłą. Na przestrzeni wielu lat w tych okolicach wznoszono i rozbierano kilka mostów, były one też niszczone przez powodzie i wojny. Obecny most zbudowano ostatecznie w 1933 roku (budowa trwała 7 lat). Nadano mu imię Józefa Piłsudskiego, jednak w świadomości mieszkańców nadal panowała nazwa Czwarty most, aktualna w prawie do roku 1932. Most ten został postawiony zamiast Mostu Podgórskiego, znajdującego się obok, który został zamknięty z powodu złego stanu technicznego (gęsto rozmieszczone filary utrudniały także żeglugę).

Aby wybudować dojazd do mostu Piłsudskiego konieczne było wyburzenie podgórskiej hali targowej oraz kilku kamienic przy ulicy Krakowskiej. Początkowo za przejazd nim pobierano opłaty, żeby zrekompensować koszty budowy. Podczas wojny most został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie i jego część, która znalazła się w wodzie, zastąpiono drewnianą kładką. Jego ponowne oddanie do użytku miało miejsce trzy lata po wojnie, wtedy też nadano mu nowe imię: Tadeusza Kościuszki. Do starej-nowej nazwy Józefa Piłsudskiego powrócono w roku 1990.

ciekawostki:

most Piłsudskiego jest najstarszym mostem w Krakowie – starszy od niego jest obecny Most Powstańców Śląskich (dawniej Krakusa), ale z oryginalnej budowy pozostały jedynie filary.

Pierwszy tramwaj przejechał Mostem Piłsudskiego dopiero po II wojnie światowej, chociaż torowisko istniało od samego początku.

map_most piłsu

kliknij na mapę, aby powiększyć


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s